تاریخ آخرین ویرایش:

ختنه

ختنه یا circumcision، یک عمل سرپایی است که تنها در برخی از دین و اقوام وجود دارد. چراکه همه ادیان به انجام این عمل اعتقاد ندارند و درواقع دین اسلام است که چنین عملی را رسمی می‌داند. این عمل مخصوص مردان است و همه مردان مسلمان نیز آن را انجام می‌دهند. در ادامه مطلب بیشتر در مورد عمل ختنه و اطلاعات جانبی آن صحبت می‌کنیم.

"ختنه یک عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست ختنه گاه آلت تناسلی است. ختنه نوزاد، عمل ختنه کردن نوزادان پسر است. این روش معمولاً به دلایل فرهنگی، مذهبی یا شخصی انجام می شود و دارای فواید و خطرات بالقوه است. ختنه نوزاد موضوعی است که بسیار مورد بحث است و برخی در مورد مزایای این روش مانند کاهش خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها بحث می‌کنند، در حالی که برخی دیگر اصول اخلاقی انجام یک عمل جراحی را بر روی فردی که رضایت ندارد، زیر سوال می‌برند. تصمیم برای ختنه کردن نوزاد پسر در نهایت یک تصمیم شخصی است که باید پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات موجود و مشورت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اتخاذ شود."

 

تصویر نوزادی در حین ختنه نمایش داده شده است.

 

ختنه چیست؟

ختنه، جز عمل‌هایی است که بیشتر در دین اسلام و مردم ایران رایج است. البته این صحبت به معنای آن نیست که دیگر افراد نمی‌توانند و یا تمایل به انجام آن را ندارند. امروزه به‌دلایل بهداشتی و فوایدی که دارد، بسیاری از والدین، کودکان خود را ختنه می‌کنند. در ختنه، پوست روی آلت تناسلی برداشته می‌شود که علت‌ها و فوایدی دارد. البته که درمورد فواید و علت‌های موجود، درادامه بیشتر صحبت می‌کنیم. لازم است بدانید که این عمل، هرچند که جز عمل‌های سرپایی است؛ اما می‌بایست توسط پزشک انجام شود و ترجیحا در سنین پایین‌تر انجام شود، زیرا با افزایش سن میزان درد این عمل بیشتر خواهد شد.

درواقع کودکان پسر زمانی‌که متولد می‌شوند، بر روی سر آلت تناسلی خود پوستی دارند که پیش پوست نامیده می‌شود. از آنجایی که این عمل به حدود 15 هزار سال پیش بازمی‌گردد، جز عمل‌های بسیار قدیمی محسوب می‌شود.

بهترین زمان برای ختنه کردن

والدینی که کودک پسر دارند در خصوص بهترین زمان ختنه و بهترین فصل ختنه سؤالات بسیاری دارند. در این بخش قصد داریم به پرسش آن‌ها پاسخ دهیم.

ختنه نوزاد

بهترین زمان ختنه نوزاد، بعد از پایان یک ماهگی تا 40 روز اول زندگی است. دراین‌سن کودک می‌تواند با درد و عوارض کمتری، جراحی خود را انجام دهد. به‌همین‌خاطر تأکید می‌شود، ختنه نوزادان زیر شش ماه، هرچه زودتر صورت گیرد.

ختنه پسر بچه

در ختنه پسر بچه یا ختنه پسر ۹ساله، بدون‌شک مشکلات بیشتری نسبت به زمان نوزادی او وجود دارد؛ اما باز به مراتب، بهتر از زمان بزرگسالی است. ناگفته نماندکه هرچه سن افزایش پیدا کند، امکان انجام ختنه با هر روشی ممکن نیست. نگرانی بابت بهترین زمان برای ختنه پسر بچه نداشته باشید اما سعی کنید هرچه سریع‌تر ختنه را انجام دهید.

ختنه در سنین بالا

ختنه در بزرگسالی، به نسبت ختنه در کودکی و نوزادی کمی سخت‌تر است چرا که نقاهت طولانی‌تر و هم‌چنین درد کمی بیشتر است؛ اما امروزه با روش‌های نوین ابداع‌شده، نگرانی چندانی وجود نخواهدداشت.

در چه صورت می توان عمل ختنه را به بعد از نوزادی موکول کرد؟

به‌گفته پزشکان بهتر است تحت هیچ شرایطی عمل ختنه به بزرگسالی موکول نشود؛ چراکه میزان درد دریافتی در بزرگسالان بیشتر است و می‌بایست از داروهای بیهوشی استفاده شود. درصورتی‌که در کودکان، تنها با یک بی‌حسی انجام می‌شود. این گفته به معنای این نیست که کودکان، در عمل ختنه دردی را احساس نمی‌کنند؛ بلکه به این‌منظور است که درد کمتری نسبت به بزرگسالان و همچنین روند بهبودی کوتاه‌تری دارند.

ناگفته نماند که عوارض ختنه، بعد از نوزادی بسیار بیشتر است و همین سبب می‌شود که والدین تصمیم بگیرند در کودکی، ختنه را انجام دهند. اما سه شرایط وجود دارد که اگر کودک یا نوزاد در آن شرایط باشد پزشک، ختنه را به بعد از نوزادی موکول می‌کند.

1. نوزادانی که زودتر از زمان موعود متولد شده‌اند.

2 . کودکانی که آلت ملتهب یا پوست آلت ملتهب دارند.

3 . نوزادانی که آلت آنها کوچک‌تر از حد نرمال است.

 

عمل ختنه کودکان به تصویر کشیده شده است.

 

مزایا و فواید ختنه

عمل ختنه، دارای مزایا و معایبی است که ابتدا به مزایای آن می‌پردازیم و سپس به معایب آن. مطمئناً با خواندن مزایا و معایب خودتان متوجه می‌شوید بهتر است این عمل را برای کودکان خود انجام دهید یا خیر. بدون‌شک مزایای انجام عمل ختنه خیلی بیشتر از معایب آن هست و از بروز بیماری‌های بسیاری در کودکان و افراد بزرگسال جلوگیری می‌کند. از مهم‌ترین فواید ختنه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان تناسلی
 • جلوگیری از بروز بیماری بالانوپوستیت
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم برای شریک جنسی
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند STD و HIV

معایب ختنه چیست؟

هر عمل و جراحی هر چقدر که دارای مزیت باشد بدون شک از معایبی نیز برخوردار است  و ممکن است به مرور عوارض خطرناکی در فرد ایجاد کند. عمل ختنه، مستثنی از این ماجرا نیست و با وجود مزیت‌های زیاد، معایبی نیز دارد که ممکن است باعث ایجاد در و یا احساسات ناخوشایند در فرد شود. از عوارض ختنه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تب در کودکان
 • خونریزی
 • درد
 • واکنش به داروهای بیهوشی
 • سوزش و خارش سر آلت تناسلی
 • قرمزی
 • چرک
 • تورم در سر آلت تناسلی

اگر ختنه نکنیم، چه می شود؟

افرادی که در دین یا جامعه‌شان تأکید به انجام ختنه نمی‌شود ممکن است این عمل را انجام ندهند. چراکه از مزیت‌های آن آگاه نیستند و صرفاً راه بقیه اطرافیان را دنبال می‌کنند؛ اما باید بدانید که ختنه نکردن یک عارضه حتمی و جدی را به‌وجود نمی‌آورد.

به‌بیانی‌دیگر می‌توان گفت عدم انجام ختنه ممکن است عارضه‌هایی همانند: عفونت، سرطان آلت تناسلی و ... را به‌دنبال داشته باشد. پس ختنه نکردن، می‌تواند خطرات این‌چنینی را در کودکتان افزایش دهد. برای اینکه تا حد زیادی، از وجود چنین مشکلاتی جلوگیری کنید، بهتر است که ختنه را در حضور پزشکی متبحر انجام دهید.

طبق آمار و ارقام به‌دست‌آمده، اکثر افرادی که به سرطان آلت تناسلی، بیماری‌های مقاربتی، عفونت ادراری و... مبتلا می‌شوند، عمل ختنه را انجام نداده‌اند.

انواع روش های ختنه کردن

درگذشته انتخاب روش ختنه دارای محدودیت بود؛ اما امروزه روش‌های ختنه، انواع مختلفی دارد. البته که انتخاب روش ختنه به ترجیح والدین و تجربه پزشک بازمی‌گردد که گامپ گومگو و گیره مکن جز این روش‌ها هستند. درادامه ما به انواع روش‌های ختنه اشاره می‌کنیم تا درصورت عدم‌آشنایی به خوبی آن‌ها را بشناسید تا بتوانید با آگاهی برای کودکان خود انتخاب کنید.

عمل ختنه سنتی

در جراحی ختنه به روش سنتی، از تیغ جراحی استفاده می‌شود؛ این روش چندین سال است که جریان دارد و بسیاری از افراد از آن استقبال می‌کنند. جراح با تیغ جراحی دور کلاهک آلت تناسلی را بریده و در نهایت بخیه می‌زند. البته این روش نیز همانند روش‌های دیگر، اشکالاتی مثل خونریزی دور کلاهک را دارد. تا زمان بخیه زدن دور کلاهک نیز خونریزی وجود دارد.

 

پزشک اطفال در حین جراحی ختنه کودکان نشان داده شده است.

 

ختنه لیزری

انجام ختنه با لیزر، در سال‌های اخیر ابداع شده است و درگذشته این روش می‌توان گفت که وجود نداشته است. تنها تفاوت ختنه لیزری با دیگر ختنه‌ها آن است‌که جراحی با لیزر صورت می‌پذیرد. البته مزایای ختنه با لیزر هم برخی افراد را ترغیب به استفاده از این روش می‌کند.

ختنه با حلقه (Plastibell)

همان‌طورکه از نام این نوع ختنه پیداست، جراحی با حلقه صورت می‌گیرد. روش انجام آن است‌که حلقه‌ای به دور آلت بسته می‌شود، به‌‎گونه‌ای که خون به قسمت بالایی جریان پیدا نکند. البته که بعداز مدتی همانند بند ناف، خشک می‌شود و می‌افتد. دراین‌روش اشکالاتی وجود دارد که برخی از افراد از انجام این روش خودداری می‌کنند. البته برخی از افراد هم با پرسش "بعد از افتادن حلقه ختنه چه باید کرد؟" روبرو می‌شوند. به‌طورمثال دراین روش ممکن است پوست به اندازه کافی برداشته نشود و یا بیش از مقدار نرمال برداشته شود.

قیمت ختنه در روش های مختلف چگونه تعیین می شود؟

هزینه ختنه نوزاد در بیمارستان دولتی و هزینه ختنه در شهرهای مختلف متفاوت است. در واقع شما نمی‌توانید به‌دنبال یک مقدار دقیق برای انجام عمل ختنه باشید؛ چراکه انجام این عمل همانند تمامی عمل‌های دیگر دارای متغیرهایی است. هر پزشکی باتوجه به تجربه و مکان عمل، مقداری متفاوت را مشخص می‌کند. ازاین‌رو اگر شما خواهان هزینه کمتر هستید، بهتر است به بیمارستان‌های دولتی در شهر موردنظر، مراجعه کنید.

درمقابل اگر قیمت و هزینه ختنه برای شما اهمیت ندارد نیز، در هر بیمارستان و مطب خصوصی می‌توانید آن را انجام دهید. باوجوداینکه هزینه عمل ختنه روزبه‌روز تغییر می‌کند بهتر است برای اطلاع از هزینه با مرکز موردنظر تماس بگیرید.

شرایط لازم و آمادگی جهت ختنه

برای انجام عمل ختنه، والدین باید فرزند خود را آماده نمایند؛ درواقع به علت اینکه در این عمل از بی حسی استفاده می‌شود، مصرف شیر یا سایر داروها دقیقا قبل از عمل توصیه نمی‌شود و نیاز است تا والدین برای خوراندن دارو یا مکمل‌های ضروری نوزاد نیز، با پزشک وی مشورت نمایند. همچنین تمیز و ضدعفونی کردن بدن نوزاد و نیز لباس‌هایش برای این عمل واجب است.

کجا ختنه کنیم؟

متأسفانه در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که همه افراد خود را متخصص می‌دانند. درصورتی‌که هر کار، متخصص خاص خود را دارد و نیاز به دانش مربوطه دارد. انجام ختنه می‌بایست در مراکز دولتی مثل مراکز ختنه تهران، بیمارستان‌های خصوصی یا مراکز رسمی صورت گیرد. چراکه انجام این عمل بهتر است به دست پزشک صورت پذیرد.

موارد منع عمل ختنه

درست است که تا این قسمت درمورد مزیت‌های عمل ختنه صحبت کردیم؛ اما بعد دیگری هم وجود دارد که در آن برخی از افراد امکان انجام عمل ختنه را ندارند. پس درصورتی‌که پزشک متخصص ختنه، چنین تشخیصی داشت نبایست نسبت به انجام ختنه تأکید و پافشاری شود.

در چه کسانی ختنه انجام نمی‌شود؟

 • دارای آلت تناسلی کوتاه
 • مبتلا به هیپوسپادیاس
 • دارای انحنای آلت
 • دارای اختلالات انعقادی خون
 • مبتلا به فاویسم
 • دارای کوتاهی پوست پوشاننده سر آلت

مراقبت های پس از ختنه به چه صورت است؟

افرادی که عمل ختنه انجام می‌دهند بسیار نگران مراقبت‌های پس از آن هستند. البته که مراقبت‌های بعد از عمل بسیار اهمیت دارد. به‌بیانی می‌تواند بر روی روند بهبودی تأثیر بگذارد. درکنار مراقبت‌ها، به اقدامات بهداشتی بعد از عمل ختنه اشاره می‌کنیم.

 

مراقبت از کودک پس از ختنه صورت می گیرد.

 

مراقبت‌های بعد از ختنه با حلقه و مراقبت‌های بعد از ختنه با بخیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • در 24 ساعت اول از پوشک سایز بزرگ‌تر استفاده کنید.
 • آلت کودک را در هر بار عوض کردن پوشک با آب گرم بشویید. به‌گونه‌ای‌که به آن فشاری وارد نشود.
 • از دستمال کاغذی برای خشک کردن آلت کودک استفاده نکنید.
 • به مدت دو هفته، برای جلوگیری از چسبیدن می‌توانید از وازلین یا نئوسپورین استفاده کنید.
 • درصورت‌نیاز از پانسمان استفاده کنید.
 • آلت تناسلی کودک را تمیز نگه دارید.
 • پس از دو روز و درصورت صلاح‌دید پزشک، فرزند خود را حمام ببرید.
 • در بزرگسالان می‌توان در صورت نیاز از مسکن استفاده کرد.
 • استفاده از پماد تتراسایکلین کودکان

دارو و پمادهای بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

برخی مواقع نیاز است که از دارو و پماد موپیروسین برای ختنه  استفاده شود. البته پزشک در مورد پمادهای قابل استفاده بعد از ختنه با شما صحبت می‌کند. اما بهتر است بدانید که در اغلب اوقات، استفاده از پماد وازلین بدون مشکل است. البته که این صحبت به معنای آن نیست که سرخود استفاده از پماد را شروع کنید. بالاخره هر شخصی شرایط متفاوتی دارد و بهتر است با تجویز یا مشورت با پزشک صورت گیرد.

دوره نقاهت و بهبودی ختنه، چه میزان است؟

مدت زمان بهبود ختنه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌طورمثال اگر شما مراقبت‌های مربوط به عفونت ادراری یا حمام‌کردن بعد از ختنه را رعایت کنید، بدون‌شک روند درمان کوتاه‌تری دارید. اینکه شخص جراحی‌شده، در چه سن و شرایطی باشد نیز در مدت زمان دوره نقاهت و بهبودی نیز مؤثر است. به‌گفته پزشکان اغلب افراد ما بین 7-10 روز بهبودی کامل را به‌دست می‌آورند.

برای کاهش درد بعد از ختنه چه کنیم؟

برای کاهش درد بعد از ختنه، مسکن تجویز می‌شود؛ البته بسته‌به اینکه کودک یا شخص جراحی‌شده درچه سنی قرار داشته باشد، مسکن تجویزشده متفاوت است. ازاین‌رو ما نمی‌توانیم برای همه افراد یک نوع مسکن را تجویز کنیم. پس بهتر است در این خصوص، از جراح خود مشورت بگیرید و تنها مسکن مخصوص خود را استفاده کنید یا به کودک بدهید.

ویژگی های یک جراح خوب برای عمل ختنه

بهتر است برای انجام عمل ختنه کودکان، تنها پزشکان کودک متبحر را انتخاب کنید و از انجام این عمل نزد پیراپزشکان و افراد معمولی خودداری کنید. با این کار می‌توانید عوارض پیش‌رو را کاهش دهید و با خیالت راحت، ختنه کودک را انجام دهید. طبق شواهد کودکانی که عمل ختنه خود را نزد پزشکان متخصص انجام داده‌اند با موفقیت بیشتری روبرو بوده‌اند. شما می‌توانید به مطب دکتر امیر زمانی، پزشک متخصص اطفال، که تخصص و تجربه بسیاری در انجام عمل ختنه کودکان و نوزادان دارند، مراجعه نموده و از خدمات ایشان بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

در صورتی که قصد انجام عمل ختنه را دارید پیشنهاد می‌شود، در سن کم برای نوزاد آن را انجام دهید. ازطرفی پزشک متخصص اطفال را انتخاب کنید و به هر کسی این کار را نسپارید. سپاسگزاریم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بوده‌اید امیدواریم پاسخ سؤالات خود را دریافت کرده باشید.

سؤالات متداول

آیا انجام ختنه ضروری است؟

این سؤال جز سؤال‌های بسیار مهم مطرح می‌شود چراکه والدین را در یک دو راهی قرار داده است. به‌گفته متخصصین اطفال آمریکا، مزایا و فواید این عمل بسیار بیشتر از معایب آن است. ازاین‌رو بهتر است که این عمل انجام شود؛ اما درعین حال هیچ ضرورتی وجود ندارد.

کجا ختنه کنیم؟

برای انجام عمل ختنه، می‌توانید به بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، مطب‌ها و مراکز ختنه تهران مراجعه کنید.

حمام کردن کودک پس از انجام ختنه

حمام کردن بلافاصله بعد از جراحی ختنه، کاملاً اشتباه است. زمانی کودک می‌تواند حمام کند که شاهد روند بهبودی باشد. البته در آن شرایط هم، اجازه زدن صابون یا هر شوینده دیگر را ندارد. حتی دراین‌خصوص، می‌توانید با پزشک جراح خود مشورت کنید.

آیا ختنه درد دارد؟

بله، باوجوداینکه این عمل جز عمل‌های سرپایی است؛ اما دارای درد است. به‌همین‌دلیل از داروهایی بیهوشی و بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌شود.

بعد از عمل ختنه چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از عمل ختنه، درصورتی‌که شرایط حاد یا مشکوکی ایجاد نشود جای نگرانی وجود ندارد. برای ایجاد اطمینان بعد از 7 روز می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه‌ای صورت گیرد.

سوالات متداول

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدنظری موجود نیست

حضور در مطب:
شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 تا 19 (برای گرفتن نوبت با شماره های مطب تماس بگیرید.)
شماره تماس:
02186081726 - 09120293552
آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش خیابان بخشندگان، ساختمان پزشکان مدیکو، واحد 204